אבחון הפרעת קשב וריכוז ומבחן מוקסו / אסתרו ווייל |
דרך הקשב - מכון הפרעות קשב וריכוז  
   

אבחון הפרעת קשב וריכוז ומבחן מוקסו / אסתרו ווייל

יהושע הגיע לכולל מחצית השעה אחרי התחלת הסדר, מדוע אחרתי שוב? שאל את עצמו בתסכול- שום דבר מיוחד לא התרחש בבית, מדוע התעכבתי שם ללא צורך?
מרים הניפה את ידה לעצור מונית כשנזכרה ששוב שכחה בבית את ארנקה. מה קורה לי? הרהרה במרמור, מדוע אני שוכחת שוב ושוב חפצים חשובים?
ההרצאה היתה מרתקת, אך גילה בקושי שמעה את הנאמר בה. דיבורים  מחוץ לדלת, תנועת המכוניות מעבר לחלון, כבשו את כל תשומת ליבה והותירו אותה מאוכזבת ומתוסכלת.

מה המשותף ליהושע, למרים ולגילה?

שלושתם סובלים מקושי שמקורו  בהפרעת קשב וריכוז במבוגרים. הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים היא בעיה ידועה ומוכרת, אבל האם היא קיימת גם אצל מבוגרים?

אכן, - מאשר ד"ר ברוך סטיר, פסיכיאטר, מנהל מכון דרך הקשב. רק לפני כשלושים שנה החלו לדבר על הפרעת קשב וריכוז בקרב מבוגרים . עד אז רווחה הדעה שהפרעות הקשב והריכוז של הילדים נעלמות כאשר הם מתבגרים. מאז גילינו שההפרעות לא נעלמות אצל מבוגרים, הן רק מתמתנות או לובשות צורות התנהגות שונות מאשר ילדים. היום אנו יודעים  שאחוז לא מבוטל מילדים שאובחנו כסובלים מהפרעת קשב וריכוז בילדותם יסבלו ממנה גם  בבגרותם.

מהי הפרעת קשב וריכוז? מה מקורה? כיצד היא באה לידי ביטוי?

ד"ר ברוך סטיר סטיר עונה אחת לאחת, ועושה סדר בדברים.

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה התפתחותית, מולדת. אצל רוב האנשים מערכת הקשב מגיעה לבשלות לקראת גיל ההתבגרות, אך אלה הסובלים מקושי ומהפרעה  יכולים לסבול ממנה  גם עד הגיל המבוגר.

הפרעת קשב היא פגיעה או חוסר בשלות של מערכת הקשב של האדם קרי:  יכולת התנהלות האדם מול הגירויים החיצוניים שמפנה העולם כלפיו ומול הגירויים הפנימיים העולים ממוחו. הגירויים החיצוניים הם ארועים בעולם הנקלטים אצלו בחושים בראיה,שמיעה,הרחה,וטעימה. וכן מול הגירויים הפנימים כמו מחשבות, רצונות, דמיונות,זיכרונות ועוד, גרויים אלה  מגיעים לתודעה במוח, ועל מערכת הקשב להגיע להחלטה בכל רגע ורגע לאן לכוון את הקשב, ולכמה זמן ומתי להעביר את הקשב מארוע אחד לארוע אחר.

ניתן דוגמא להמחשה. כשאשה נמצאת מול סכנה מוחשית כמו התנפלות של כלב עליה, יהיה כל הקשב שלה מרוכז בכלב, משום שזאת סכנה ברורה ומיידית. סביר להניח שבאותו רגע לא תפנה האשה את הקשב שלה למתרחש סביבה, אך כאשר אין כלב בסביבה סביר שתבחין בפרטים כמו אנשים או חפצים הקיימים בסביבתה.

מערכת הקשב היא זו שמכוונת את תשומת הלב שלנו, ומשאירה אותה בדברים החשובים באמת למשך הזמן שצריך.

דוגמא מתחום לימוד הקודש של הגברים. כשהלימוד עוסק בנושא מעניין האיש מגויס ושוקע בלימוד, וכשהנושא מעניין אותו פחות הוא צריך להתאמץ כדי ללמוד ולהבין אותו. עליו לגייס את כל כוח הרצון שלו כדי להמשיך ולשקוע בסוגיה כי חשוב לו הבין אותה.

למי שיש הפרעת קשב יש בעיה ביכולת לנהל ולנווט את הקשב. במה זה בא לידי ביטוי? בקושי להתרכז וברגישות יתר לגירויים כמו רעשים, גם רעשים קלים, טעמים חדשים-קושי להתרגל למאכלים בעלי טעמים שונים. לעיתים מפריע לו מגע של בדים מסוימים, ואפילו תוויות של בגדים. סף הרגישות שלו לגירויים חיצוניים גבוה מאוד.

ביטוי נוסף להפרעת קשב היא חוסר סבלנות. חוסר יכולת להשתתף בשיחה מבלי להתפרץ לדברי האחר,חוסר סבלנותו לחכות בתור.חוסר יכולת לשבת במקום זמן ארוך. אלמנט נוסף הוא חוסר רוגע מה שאנחנו קוראים "יושב על קוצים" קופץ מפעילות אחת לשנייה, תזזיתי, נמצא בתנועה מתמדת.

פעילות היתר הזאת היא סימפטום חיצוני לחוסר הרוגע הפנימי שקיים במוח. חוסר רוגע פנימי שגורם לאדם לתנועתיות בלתי פוסקת. ביטוי חשוב נוסף הוא הזיכרון, קיים קושי ביכולת לזכור בטווח הקצר ובטווח הארוך, דוגמא קלאסית: אשה מבקשת מבעלה שכאשר הוא מסיים את עבודתו יוריד את שקית האשפה. אחרי שעתיים מתברר ששקית האשפה נשארה במקומה בעוד הבעל מתנצל ומסביר שנזכר במשימות שונות שרצה לעשות, ואחרי שפנה מזו לזו נשכחה השקית.הקושי שלו הוא בהתארגנות עם הזמן, קושי בתהליך של קביעת סדר פעולות, קושי לסיים מטלות שהתחיל וקושי לעבור לפעולה חדשה רק לאחר סיום הפעולה הקודמת. הוא נוטה לעבור ממשימה למשימה בלי לסיים אף אחת למרות הרצון הטוב.

בנוסף, ישנם הבדלים בביטוי של הפרעת הקשב בין גברים לנשים.
לגברים עם בעיות קשב הביטויים ההתנהגותיים הם הבולטים יותר. נשים שסובלות מבעיית קשב נראות מה שאנחנו מכנים:"מרחפות". לאשה כזאת קשה להפנות את תשומת ליבה , היא נראית לעיתים קרובות כלא מקשיבה או לא שומעת,קשה לה ולעיתים בלתי אפשרי להתארגן לקראת זמן שנקבע מראש היא "מאחרת כרונית",סובלת משכחה של חפצים אישים או פרטים חשובים.

גברים שסובלים מבעיית קשב וריכוז נוטים לעשן יותר, להרבות בשתיית קפה ולפעמים אף לצרוך אלכוהול משום שהם מחפשים איך להרגיע את אי השקט הפנימי שלהם.

בחורים שמתקשים להתרכז בלימוד ובתפילה סובלים בחלקם הגדול מהפרעות קשב כך שלמרות רצונם אינם מצליחים ללמוד יותר מחצי שעה רצופה. לעיתים קרובות המניע העומד מאחורי ההתנהגות שלהם אינו חוסר חינוך, אלא הפרעת קשב שלא אובחנה ולא מטופלת.

איך מאבחנים הפרעת קשב וריכוז?

בשלב ראשון בודקים את תפקוד המבוגר בשני שטחים:

לימודים ומשפחה או עבודה ומשפחה, יש חשיבות לבדוק שני שטחים שונים כדי לוודא שאכן קיימות בעיית התנהגות בשניהם. אם לאו – יתכן שהבעיה נובעת מתנאים סביבתיים לקויים ועוד. חשוב לקבל מידע מגורם נוסף לבוגר הפונה אלינו, כמו בן או בת זוג. השלב הבא: הוא מילוי שאלונים מובנים שנותנים המחשה כמותית ומספרית של עוצמת הבעיה.

בשלב אחריו: עורכים לאדם מבחן ממוחשב. במחשב מולו עוברות תמונות ועליו להגיב  על צורה מסויימת שמופיעה על המסך.המבדק המדויק והממוקד הקיים כיום הוא מבחן "מוקסו". הוא פותח בארץ, והיתרון הגדול שלו שהוא מותאם לאוכלוסיה בישראל.

המבחנים האחרים הקיימים היום  פותחו ומותאמים להווי החיים האמריקאי או ההודי, שם ההבדלים התרבותיים משפיעים על צורת התגובה  ושונים מאשר אצלנו  ולכן אנחנו מעדיפים את המוקסו המותאם לנורמות ישראליות.

ל"מוקסו" יש גרסה המותאמת למבוגרים וגרסה אחרת מותאמת לילדים. זהו מבחן בן 25 דקות המבחן אינו בודק ידע אלא את יכולת  הריכוז והתגובה מול גירויים שונים. בין הגירויים מושחלות תמונות אחרות, קולות, ועוד וזאת כדי לבדוק את יכולת הנבחן להתמודד עם הסחות ראייה ושמיעה. את מבדק ה-  MOXO אנחנו עורכים פעמים. בפעם השנייה הוא נערך אחרי לקיחת התרופה ריטלין. בבדיקה זו  ניתן לקבל אישור האם קיימת בעיה,  והאם שימוש בריטלין יכול לעזור על מנת לשפר את התפקוד. המוקסו הוא מבחן תומך תהליך אבחון שלם המתבצע על ידי רופא פסיכיאטר וכולל התרשמות קלינית ורפואית מהאדם ומקשייו.

האבחון הקליני הוא ראשון בחשיבותו כי לעיתים ישנה בעיית קשב אך לא הפרעת קשב, בעיית קשב היא בעיה זמנית שנגרמת ממצבים גופניים או נפשיים. בראיון הקליני  שולל הרופא  הימצאותם של בעיות גופניות או נפשיות וכשיש אבחון של הפרעת קשב מגיעים לשלב התאמת הטיפול המתאים למטופל.

הטיפול יוצא מתוך הנחה שאת ההפרעה אי אפשר למנוע או לרפא אך אפשר בהחלט לשפר את החיים איתה.הטיפול המרכזי הוא באמצעות תרופת הריטלין, ובמקביל  ניתן לשלב טיפול בשטחים בהם המטופל מתלונן על קושי כמו יעוץ זוגי. יש לזכור שריטלין היא תרופה ואין ליטול אותה ללא אישור רופא מומחה.

ידוע כי ההדרכה והבהרה של נושא ההפרעה יכולה לעזור לבן הזוג להבין, ולשניהם יחד, לקבל החלטות איך להתנהל כך שהקשיים ילכו ויצטמצמו.

עזרה נוספת ניתנת בתחום חשוב והוא בחיזוק הדימוי העצמי והביטחון העצמי. אנשים הסובלים מהפרעות קשב ביקורתיים מאוד בתוכם לגבי עצמם. גם בשטח הלימוד ניתן כיום לסייע, יש טכניקות של אימון שמסיעת ללמוד טוב יותר ומתמקדת בדרכים כיצד מתכננים סדר לימוד, כיצד להפריד בין עיקר לטפל. ישנה חשיבות להכנסת הפסקות יזומות המותאמות למשך הקשב האישי.לעיתים פעילות גופנית קצרה עשויה לסייע לחזור ללימוד בריכוז מחודש.

חשוב לזכור: מבוגר בעל הפרעת קשב וריכוז יהיה רק מי שסבל או אובחן בילדותו בהפרעות הללו.

 | אבחון הפרעת קשב וריכוז || מבחן מוקסו || בעיות קשב אבחון הפרעת קשב וריכוז |
  • הדפס עמוד זה
  • ספר לחבר
  • הוסף לפייסבוק
  • הוסף לגוגל סימניות
  • הוסף ציוץ בטויטר

 

 

בקיץ זה

16/6/22

פותחים סדנת מיינדפולנס

לימוד תרגול והנאה

לוותיקים וחדשים

מפגשי בוקר

בני שעתיים

לימוד ותרגול

לפרטים והרשמה במייל:

KESHEVSTYR@GMAIL.COM

או 0506256503

********

דיכאון וחרדה

אבחנה מבדלת וטיפול

**********

אבחון וטיפול

בהפרעת קשב

מבוגרים

ומתן חוות דעת

לביטוח לאומי

0506-256503

********

חרדה והדיכאון

"פתיל קצר"

קשיים בוויסות הרגשי

על כל אלה ועוד

תוכלו לשוחח  עם

ד"ר ברוך סטיר

***

 ייעוץ תרופתי

בנושא הפרעת קשב

אם קיבלתם תרופה שלא ממש עוזרת

 ישנן אפשרויות רבות לטיפול

למיידע עדכני

ולהתייעצות תרופתית

עם ד"ר ברוך סטיר

0502344332

או 0506256503

***

 

   לקליניקה הפרטית 

   לקביעת תורים-ד"ר סטיר

  0506-256503

     
 
 

* שם:
* אימייל:
* טלפון:
Captcha