הפרעת קשב וריכוז במבוגרים | דרך הקשב | הפרעות קשב
דרך הקשב - מכון הפרעות קשב וריכוז  
   

הפרעת קשב וריכוז במבוגרים

מבוגר עם הפרעות קשב לא נופל על כריות


מיקוד החברה המערבית המודרנית בילדים מביאה באופן טבעי גם את נושא בעיות הקשב והריכוז שלהם למרכז הבמה. ספרות ענפה נכתבת באשר לילדים עם ADHD לקשייהם החברתיים, הלימודיים והתפתחותיים וזאת בנוסף לספרות העוסקת בקשיי ההורים, המשפחה ומערכות החינוך. פחות מכך נכתב על המבוגרים הסובלים מהפרעת הקשב והריכוז למרות שהשפעתה  באה לידי ביטוי בתחומי חיים נרחבים. מתחום הקריירה, האקדמיה, הזוגיות, מערכות יחסים וההורות ועד ההתנהלות היומיומית. בעוד שסביב הילדים נבנות מערכות הכלה, טיפול  וקבלה הם  אף זוכים להקלות מערכתיות ואישיות תוך קבלת ליווי וסיוע הרי שהמבוגר נזרק לעולם ללא "בולמי הזעזועים" הנ"ל. מצופה מהמבוגר לפעול בעולם התחרותי המודרני ללא הקלות, לפעול בעולם המלא בהסחות,רעשים ותביעות ללא כל התחשבות בקשייו הנובעים מהפרעת הקשב. בבחינת "עד עכשיו דאגנו לך מעתה זו הבעייה שלך" וכך מוצא עצמו המבוגר הסובל מהפרעת קשב וריכוז נאבק מול תביעות הסביבה,מול נורמות ההתנהלות המקובלות ללא כל תמיכה.

ידוע כי אחוז המבוגרים המאובחנים נמוך בהשוואה לאחוז הילדים המאובחנים וזאת למרות שסטטיסטית אחוז המבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז עומד על כ 6% מהאוכלוסייה.

מיותר לאמר כי מספר המבוגרים מעל גיל 18, הסובלים מהפרעת קשב וריכוז גבוה בהרבה ממספר הילדים הלוקים בה.

תוצאה ישירה של אחוזי אבחון נמוך היא העדר טיפול באוכלוסייה רחבה המתמודדת עם קשייה ללא קבלת עזרה רפואית מתאימה. 
העדר טיפול וכישלונות חוזרים, בנוסף לקשיים בוויסות הרגשי יכולים לגרום במשך הזמן לדימוי עצמי נמוך,הימנעות מאתגרים,פירוק מערכות יחסים,חרדה ודיכאון.

בחיי היומיום נתקל המבוגר הלא מאובחן בשורה של קשיים הבאים לידי ביטוי בקושי בהקשבה וריכוז, קושי בהתארגנות ובניהול זמן, קושי בביצוע וסיום מטלות, חוסר יכולת למלא הוראות, שכחנות, קושי לשים לב לפרטים, התפרצויות והסחות דעת מרובות.

התנהלות זו מביאה במקרים רבים לחיכוך עם הסביבה בין אם במקום העבודה, בחוג החברתי או המשפחתי והזוגי.
בתחום הקריירה המבוגר עם הפרעות קשב לא יתקבל במקום העבודה בהבנה, הכלה וסבלנות לא על ידי המנהל או בעל העסק האחראי לתפוקות ושירות ללקוחות ולא על ידי הלקוח הזועם בעסק הפרטי. קושי נוסף מוכר הוא הקושי בתחום קבלת החלטות  תחום המקשה על המבוגר בכל תחומי החיים ובמיוחד בכל הקשור לתחום העסקי יזמי.
בנוסף, הצלחה בתחום התעסוקתי קשורה רבות לדימוי העצמי  שפיתח האדם במהלך שנות עבודתו.
דימוי עצמי חיובי פירושו אמונה ביכולות האישיות, ביכולת הביצוע ובכישורים שנרכשו. ביטחון ודימוי עצמי חיובי הוא אחד התנאים להצלחה ולפיכך הסיכוי של אדם בעל דימויי עצמי תעסוקתי נמוך, להצליח במקום עבודתו הוא נמוך.

מחקרים מוכיחים עוד כי אנשים עם הפרעות קשב וריכוז ירבו להחליף את מקום עבודתם, יהיו מועדים לפיטורין יותר מחבריהם ושכרם יהיה נמוך באופן יחסי.
בתחום האקדמייה התמונה דומה. אדם בעל הפרעת קשב וריכוז במבוגרים יהיה קושי בארגון המטלות האקדמיות, קושי בשמירה על ריכוז לאורך זמן, קושי בעמידה בלוחות זמנים, בהגשת עבודות ומחקרים.
הצורך של איבחון הפרעת קשב וריכוז במבוגרים לא נמוך מזו של הילד, לעיתים דחוף ונחוץ אף יותר אלא שבעוד לילד יש הורה התומך ודואג לצרכיו הרי שהמבוגר נשאר לרב להתמודד עם קשייו לבדו תקופה ארוכה, לעיתים חיים שלמים.  
היום ברור כי ללא מודעות, דחיפה וסיוע של הסביבה קשה יהיה לאדם להגיע למכון אשר מומחה בביצוע אבחון בעיות קשב וריכוז ולקבל את הטיפול שישפר את איכות חייו ואיכות חיי הסובבים אותו ולפיכך תפקיד הסביבה בין אם בני זוג, ילדים בוגרים או חברים, המודעים לקושי, לעודד את המבוגר ולסייע לו להגיע לאבחון מקצועי ואמין.

                                                            כתבה אביגיל הררי סטיר, מנהלת מכון דרך הקשב


| הפרעות קשב וריכוז במבוגרים || הפרעת קשב וריכוז במבוגרים || איבחון בעיות קשב וריכוז || הפרעות קשב וריכוז |
  • הדפס עמוד זה
  • ספר לחבר
  • הוסף לפייסבוק
  • הוסף לגוגל סימניות
  • הוסף ציוץ בטויטר

 

 

בקיץ זה

16/6/22

פותחים סדנת מיינדפולנס

לימוד תרגול והנאה

לוותיקים וחדשים

מפגשי בוקר

בני שעתיים

לימוד ותרגול

לפרטים והרשמה במייל:

KESHEVSTYR@GMAIL.COM

או 0506256503

********

דיכאון וחרדה

אבחנה מבדלת וטיפול

**********

אבחון וטיפול

בהפרעת קשב

מבוגרים

ומתן חוות דעת

לביטוח לאומי

0506-256503

********

חרדה והדיכאון

"פתיל קצר"

קשיים בוויסות הרגשי

על כל אלה ועוד

תוכלו לשוחח  עם

ד"ר ברוך סטיר

***

 ייעוץ תרופתי

בנושא הפרעת קשב

אם קיבלתם תרופה שלא ממש עוזרת

 ישנן אפשרויות רבות לטיפול

למיידע עדכני

ולהתייעצות תרופתית

עם ד"ר ברוך סטיר

0502344332

או 0506256503

***

 

   לקליניקה הפרטית 

   לקביעת תורים-ד"ר סטיר

  0506-256503

     
 
 

* שם:
* אימייל:
* טלפון:
Captcha