ריטלין , לא לכל אחד! | ריטלין , רטלין , רטלין למבוגרים
דרך הקשב - מכון הפרעות קשב וריכוז  
   

ריטלין , לא לכל אחד!

 

חשוב לדעת:

לא כל מי שלא מצליח להתרכז בלימודים יש לו הפרעת קשב וריכוז  

וריטלין,הוא לא בהכרח הפיתרון לכל אחד.

ד"ר ברוך סטיר, פסיכיאטר ומומחה להפרעות קשב מזהיר משימוש לרעה בסם הממריץ.

 

בעבר אבחנה של הפרעות הקשב והריכוז התרכזה בילדים. ילדים אובחנו ומאובחנים כיום במערכות החינוך על סמך מאפיינים התנהגותיים  נפוצים של הסובלים מ-  ADHD. אחוז הילדים הסובלים מהפרעת  ADHD באוכלוסיה הכללית עומד על  6-8%  ורק בכמחציתם תתמתן או תעלם  הפרעת הקשב עד הגיעם לגיל הבגרות. מכאן, שבין 3-4% מהאוכלוסייה הבוגרת,תסבול מהפרעת קשב וריכוז. העדר אבחון הפרעת הקשב בקרב מבוגרים, גובה מהם מחיר יקר בתפקוד היומיומי ופוגע באיכות חייהם.

בגרותו של הילד עם הפרעת קשב

את המאפיינים של הבוגר הסובל מהפרעת קשב וריכוז ניתן לתאר כאימפולסיביות, צורך בריגושים עם נטייה לפנות לעיתים לעיסוקים מסוכנים במטרה להגביר את יצור האדרנלין, שמקל על המצב. למבוגר הסובל מ- הפרעת קשב יהיה קשה לשבת בישיבות ארוכות , הוא עלול לסבול מהפרעות בשינה, מחרדה, מדיכאון או חוסר ביטחון עצמי. בחייהם הבוגרים  יתקשו הסובלים מהפרעות קשב וריכוז להחזיק במשרה לאורך זמן רב, להישאר במערכות יחסים, חלקם יתקשו להיות הורים מתאימים  לילדים עם הפרעת קשב וריכוז ואחדים עלולים למצוא עצמם פונה לסמים ואלכוהול כמעין "טיפול עצמי". במקרים קיצוניים עלולים מבוגרים עם הפרעת קשב למצוא עצמם מסתבכים עם החוק.

המבוכה שנלוותה בעבר לאבחון הפרעת קשב בידי איש מקצוע פסיכיאטר או נוירולוג גרמה לאנשים לעסוק לעתים באבחון עצמי באמצעות שאלונים ומבדקים באתרי אינטרנט.  יש לזכור כי בעוד מבחנים מסויימים יכולים לסייע לאנשי מקצוע כתוספת לאבחון קליני,הם אינם יכולים לשמש  כתחליף לאבחון מלא הכולל ראיון קליני וסדרת בדיקות מעמיקה. מטרת הבירור הקליני הוא לשלול מצבים רפואיים ומחלות אחרות שיכולות לגרום לתסמינים הדומים במופעם למאפיינים של הפרעת קשב וחשוב  מאוד בתהליך האיבחון לשלול את קיומם. בין מצבים אלה אפשר למצוא פגיעות מוחיות, בעיות בתפקוד בלוטת התריס, דיכאון, חרדה ועוד. אי איתור  מקור הסימפטומים , עלול לגרום לנזק אם האדם  מאובחן או מטופל באופן שגוי .

ריטלין- השאלות: מתי? למה? ולמי?

הטיפול היעיל והמוּכר ביותר, המסייע לכ- 80 אחוזים מהסובלים מהפרעת -ADHD, הוא הממריץ ריטָלין לסוגיו. כשעיקר ההבדל בין הכדורים השונים הוא משך זמן ההשפעה ופרק זמן השחרור של החומר הפעיל.

השפעתו המעוררת של הריטלין ויכולתו לסייע בריכוז, משכה את גם של מי שאינו סובל מ-ADHD. עבור חלק מהמשתמשים "הבריאים" מאפשר הריטלין שיפור ביכולת הריכוז, הערנות ותפקוד המוח, ולכן הפך הריטלין  לנפוץ גם בקרב אנשים שאינם זקוקים לו מבחינה רפואית.

שגרת החיים התזזיתית של שנות האלפיים והמרוץ להישגים, הביאו אנשים לנסות ולשפר באופן מלאכותי את תפקוד מוחם בניסיון לעמוד בלחצים ובקצב המסחרר ותובענות החיים המודרניים.

המחיר של שימוש בריטלין.

בחברה המודרנית התחרותית, ההישגית, בניסיון להתמודד עם הלחץ החברתי המונע מהצורך להצליח, להצטיין ,להתמודד עם כמויות חומר לימוד גדולות, מבקשים  סטודנטים רבים למקסם את ביצועיהם והדבר מביא לצריכה מוגברת של מוצרים כמו קפה או משקאות אנרגיה והשימוש בריטלין  נתפס לפעמים כ-"סם לימודים". שוק שחור של סחר בכדורי ריטלין התפתח באוניברסיטאות בין סטודנטים ולא פעם נכנס לתמונה גם העולם התחתון שממהר לספק "אלטרנטיבות" ו"שדרוגים" לכדור המוכר.

חשוב לזכור שלשימוש ריטלין ,בדומה לכל תרופת מרשם אחרת,ללא ליווי רפואי צמוד, יכולות להיות השלכות מרחיקות לכת ומסוכנות מאוד. החל מהתמכרות, שמשפיעה באופן קיצוני יותר על אנשים שאינם זקוקים לריטלין מסיבות רפואיות, וכלה בהשפעות על מערכות שונות בגוף, כמו מערכת הלב וכלי הדם. מכאן, שהניסיון "לשפר ביצועים" עלול לגבות מחיר יקר ולגרום במקרים מסוימים לנזק ממשי ואף מוות.

כתב: ד"ר ברוך בנדיקט סטיר, פסיכיאטר מומחה


| ריטלין || רטלין || רטלין למבוגרים || רטלין לילדים רטלין מינון |
  • הדפס עמוד זה
  • ספר לחבר
  • הוסף לפייסבוק
  • הוסף לגוגל סימניות
  • הוסף ציוץ בטויטר

 

 

בקיץ זה

16/6/22

פותחים סדנת מיינדפולנס

לימוד תרגול והנאה

לוותיקים וחדשים

מפגשי בוקר

בני שעתיים

לימוד ותרגול

לפרטים והרשמה במייל:

KESHEVSTYR@GMAIL.COM

או 0506256503

********

דיכאון וחרדה

אבחנה מבדלת וטיפול

**********

אבחון וטיפול

בהפרעת קשב

מבוגרים

ומתן חוות דעת

לביטוח לאומי

0506-256503

********

חרדה והדיכאון

"פתיל קצר"

קשיים בוויסות הרגשי

על כל אלה ועוד

תוכלו לשוחח  עם

ד"ר ברוך סטיר

***

 ייעוץ תרופתי

בנושא הפרעת קשב

אם קיבלתם תרופה שלא ממש עוזרת

 ישנן אפשרויות רבות לטיפול

למיידע עדכני

ולהתייעצות תרופתית

עם ד"ר ברוך סטיר

0502344332

או 0506256503

***

 

   לקליניקה הפרטית 

   לקביעת תורים-ד"ר סטיר

  0506-256503

     
 
 

* שם:
* אימייל:
* טלפון:
Captcha